Lecznicza moc szałwii
Szałwia to wieloletni zielony krzew, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „ salvus“ oznaczającego zdrowie. Jej lecznicze walory wykorzystywali już starożytni rzymianie, dzisiaj wydaje się nie dość popularna w stosunku do mocy jaką posiada. Wystarczy zalać jej suszone liście wrzątkiem lub zaserwować tak jak zwykli to robić jamjaczycy…
Szałwia przy pierwszym skojarzeniu jawi się jako płukanka na obolałe gardło lub napar odkażający na pleśniawki i afty w jamie ustnej. W tym wypadku zbawienne działanie szałwi zawdzięczamy jej właściwościom antyseptycznym i odkażającym.
Przyglądając się bliżej tej srebrnolistnej roślinie okazuje się, że ma ona mnogie zastosowanie w przypadku dolegliwości, które mogą znacznie pogarszać nasze samopoczucie a co za tym idzie komfort życia. Wystarczy skorzystać z naszego przepisu i przygotować smaczny napar z ususzonej przez siebie szałwi.
Lecznicze działanie szałwii stosuje się:
1. Zakończenie laktacji
Spożywanie 2 szklanek herbatki z szałwii przez tydzień powstrzyma wypływ niechcianego mleka.
2. Złagodzenie skutków alergii
Wywar z szałwi ma działanie kojące na wszelkiego rodzaju alergie spowodowane działaniem nieznanej substancji, z powodu nadmiernej nerwowości, egzemy czy też łuszczycy.
3. Remedium na siwiejące włosy
Płukanka przyrządzona z 2 czubatych łyżek suszonej szałwi i 2 łyżek czarnej herbaty i zalana niewielką ilością wody to naturalny napar, który wcierany 4, 5 krotnie dziennie w korzenie włosów sprawi, że siwizna zaczenie zanikać. Włosy mogą przy tym stawać się ciemniejsze, więc zaleca się ograniczenie czynności do 1 raz na tydzień od momentu kiedy efekty stają się widoczne.
4. Pomoc w rzucaniu palenia
Uspokajające działanie szałwi w stanach podirytowania oraz oczyszczające działanie na oskrzela ma szczególne zastosowanie w terapii antynikotynowej.
5. Łagodzi symptomy menopauzy
Ogranicza występowanie uderzeń gorąca oraz potliwość. Szałwia lekarska pomaga organizmowi lepiej przystosować się do zmian hormonalnych , związanych
z procesem menopauzy.
6. Wspomaga leczenie reumatyzmu oraz trudno gojących się ran
Przemywanie ran oraz owrzodzeń naparem z szałwi przyspiesza proces gojenia się. Zaleca się również dodawanie do kąpieli naparu z szałwii w leczeniu reumatyzmu.
7. Wzmacnia układ pokarmowy
Olejki eteryczne zawarte w szałwii działają relaksująco na mięśnie gładki układu trawiennego. Szałwia lekarska łagodzi bóle brzucha, dolegliwości spowodowane kolką oraz wzdęcia.
8. Szałwia posiada właściwości przeciwutleniające, które pomagają w opóźnieniu procesu starzenia i redukują działanie wolnych rodników.