Nawilżanie powietrza – Jesteś tym czym oddychasz
Jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń zależy w znacznym stopniu od jego temperatury i wilgotności względnej (RH). Najlepiej czujemy się gdy wilgotność w pomieszczeniu wynosi od 45 do 55 %. Systemy grzewcze, coraz szczelniejsze okna oraz suche, zimowe powietrze powodują obniżenie wilgotności nawet do 20 %. Świadczą o tym wysuszone gardła i spierzchnięte wargi.
CO SIĘ WÓWCZAS DZIEJE?
Gdy wilgotność powietrza spada poniżej zalecanego poziomu zaczynamy czuć się niekomfortowo, nasz organizm nie otrzymuje tyle wilgoci ile jest mu potrzebne, w związku z czym stajemy się podatni na różnego rodzaju choroby, przeziębienia, zaczyna nas drapać w gardle i mamy problemy z oddychaniem, a nasza skóra staje się sucha
i swędząca. W wyniku wysuszenia się śluzówki o wiele łatwiej ulegamy przeziębieniom i innym infekcjom górnych dróg oddechowych.
Kolejnym, dobrze nam znanym zjawiskiem, wynikającym z niskiej wilgotności powietrza, jest wysychanie wszelkich przedmiotów wykonanych z drewna. Szczególnie cierpią na skutek wysychania antyki i obrazy. Także nasze rośliny domowe zaczynają więdnąć i marnieć pomimo stałego podlewania. Zwiększa się również tzw. „elektryczność statyczna” otaczających nas sprzętów.
O DAJE NAM I JAK DZIAŁA NAWILŻACZ POWIETRZA?
Receptę na nasze problemy z suchym powietrzem stanowią zaawansowane technologicznie systemy nawilżania powietrza marki HB. Dzięki zastosowaniu nawilżaczy odzyskujemy pełny komfort w domu i w miejscu pracy.
Dzięki emitowanej przez nawilżacz do powietrza wilgoci w postaci delikatnej mgiełki, poziom wilgotności jest łagodnie podnoszony.
Firma HB Polska posiada w swojej ofercie bardzo szeroką gamę nawilżaczy powietrza, które spełnią oczekiwania każdego użytkownika.
Nawilżacze dzielą się na trzy grupy, których podstawę wyodrębnienia stanowią technologie nawilżania powietrza:
Nawilżacze ultradźwiękowe
Proces nawilżania przy użyciu technologii ultradźwiękowej przebiega następująco — znajdująca się w zbiorniku woda przepływa przez specjalny filtr, który usuwa z niej wszelkie niepożądane substancje (np. kamień). Następnie specjalny przetwornik, w który wyposażony jest nawilżacz rozbija wpływającą niewielkimi ilościami wodę na drobne cząsteczki pary wodnej. Wytworzona w ten sposób widoczna chłodna mgiełka wydostaje się na zewnątrz nawilżacza. W związku z tym, że technologia ta jest jedną z tzw. „technologii zimnych”, napełniając zbiornik chłodną wodą możemy uzyskać efekt obniżenia temperatury w pomieszczeniu (modele UH1005, UH1020, UH1025, UH1050W, UH1065B/W, UH1070W, UH1075W, UH1090, UH1100B/W).
Nawilżacze „ciepła mgiełka”
Nawilżacze te wytwarzają ciepłą, kojącą i wilgotną mgiełkę czystej pary. Nazwa tej grupy nawilżaczy pochodzi stąd, że wydobywająca się z nich para wodna — ciepła, niewidoczna mgiełka — powstaje w procesie tzw. gotowania błonkowego. Proces ten polega na ciągłym gotowaniu małych porcji wody, dzięki czemu eliminowane są znajdujące się w wodzie bakterie i wirusy. Ogrzana woda jest następnie schładzana do bezpiecznej temperatury i dopiero wtedy wypuszczana na zewnątrz. Nawilżacze powietrza działające w oparciu o powyższą technologię, mogą być stosowane również do aromaterapii i parówek leczniczych — inhalacji.
Nasze nawilżacze ultradźwiękowe posiadają dodatkowo funkcję „ciepłej mgiełki” (modele UH1050W, UH1070W, UH1075W, UH1090, UH1100B/W).
Nawilżacze „zimna mgiełka”
Jest to grupa nawilżaczy, których działanie oparte jest na nawilżaniu chłodną parą wodną, — zimną, niewidoczną mgiełką. Znajdujący się wewnątrz nawilżacza wkład nawilżający pochłania wypływającą ze zbiornika wodę. Następnie wentylator mechanicznie wydmuchuje, znajdującą się we wkładzie, wodę na zewnątrz. Podobnie jak nawilżacze ultradźwiękowe, nawilżacze „zimna mgiełka”, poza swoim głównym zadaniem nawilżania powietrza, mogą być używane w celu schłodzenia otoczenia.
Ponadto w nawilżaczach marki HB stosowane są następujące nowoczesne technologie:
- HIGROSTAT — jest to element, który można nazwać termostatem wilgotności. Jego zastosowanie daje możliwość takiego nastawienia nawilżacza, aby wilgotność w pomieszczeniu utrzymywana była stale na określonym poziomie. Występują dwie odmiany tego urządzenia elektroniczny i mechaniczny:
- Higrostat mechaniczny — w porównaniu z elektronicznym nie daje możliwości tak dokładnego ustawienia pożądanej wilgotności.
- Higrostat elektroniczny — w tym przypadku dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD lub LED istnieje możliwość zaprogramowania nawilżacza z dokładnością do 5% wilgotności (zakres w zależności od modelu 40 – 90 %).
Modele wyposażone w higrostat elektroniczny to UH1050W, UH1065B/W, UH1070W, UH1075W, UH1090 i UH1100B/W. - Higrostat mechaniczny — w porównaniu z elektronicznym nie daje możliwości tak dokładnego ustawienia pożądanej wilgotności.
- ELEKTRONICZNY TIMER — Czas pracy nawilżacza można zaprogramować w przedziale od 1 do 8–24 h (co 1 h).
Po upływie zaprogramowanego czasu nawilżacz wyłączy się automatycznie (modele UH1050W, UH1065B/W, UH1070W, UH1075W, UH1090 i UH1100B/W). - JONIZATOR POWIETRZA — Niedostatek jonów ujemnych może być przyczyną wielu komplikacji w życiu ludzi, takich jak np. alergia, astma, choroby zatok, migrena, moczenie nocne, paradontoza, choroba Burgera, reumatyzm, choroby dróg oddechowych, nadciśnienie, nerwobóle oraz złego samopoczucia, wywołanego niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jonizator powietrza neutralizuje szkodliwe jony dodatnie i zastępuje je leczniczymi jonami ujemnym — jonami życia. Skutecznie niweluje bezsenność i duszności. W pomieszczeniu, gdzie pracuje urządzenie, lepiej się śpi i szybciej wypoczywa. Wspomaga procesy utleniania wewnętrznego. Z tego względu pomaga w walce z chorobami wywoływanymi przez bakterie beztlenowe oraz wzmacnia ogólną odporność na infekcje. Rezultaty są podobne do leczenia klimatem wodnych jonów ujemnych lasu świerkowego, gór i morza. Urządzenie ożywia i jednocześnie działa uspokajająco. Rany goją się szybciej.
Powietrze znacznie szybciej oczyszcza się z kurzu, zapachów oraz dymu tytoniowego. Mniej psują się produkty żywnościowe.
Powietrze jest „lżejsze”, bez charakterystycznego dla wielu pomieszczeń „zaduchu mieszkaniowego”. Szczególnie można to odczuć w pomieszczeniach, gdzie normalnie panuje ciężkie, duszne powietrze.
Eliminuje również tzw. chorobę komputerową i telewizyjną (bóle głowy, pieczenie oczu), gdyż neutralizuje jony dodatnie wytwarzane przez wnętrze monitora i ekran kineskopu.
Szczególnie cenne jest jonizowanie powietrza w czasie snu, po dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia, w którym wypoczywamy. Wietrzenie zapewnia odpowiednią koncentrację tlenu, który jest lepiej przyswajalny dzięki jonom ujemnym wytwarzanym przez jonizator.
Modele wyposażone w jonizator powietrza: UH1020, UH1070W, UH1090.
CZY RÓŻNICA JEST ZAUWAŻALNA?
Podniesienie wilgotności powietrza do jej właściwego poziomu zajmuje tylko kilka godzin. Już po tak krótkim czasie ustąpią dolegliwości spowodowane suchym powietrzem, a co za tym idzie wzrośnie komfort przebywania w pomieszczeniu.NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC NAWILŻACZ POWIETRZA…
– Po pierwsze, należy zdecydować jaki rodzaj nawilżacza nam odpowiada.
– Należy upewnić się czy nawilżacz jest odpowiedni do powierzchni pomieszczenia, w którym ma być używany.
– Należy sprawdzić wydajność nawilżacza — im ilość emitowanej wilgoci jest wyższa, tym lepiej.
– Należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę — im większy zbiornik, tym mniej razy w ciągu doby trzeba go będzie napełniać.
– Należy sprawdzić czy nawilżacz posiada takie funkcje jak HIGROSTAT, TIMER czy JONIZATOR POWIETRZA.