Ekologia
ZSEIE
W 2005 r. weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180/2005, poz. 1495 z późn. zm.), wdrażającej zalecenia Dyrektywy Europejskiej 2002/96/WE.
Ustawa określa wymagania, jakim powinien odpowiadać sprzęt elektryczny i elektroniczny przeznaczony dla gospodarstw domowych oraz zasady postępowania ze zużytym sprzętem w sposób zapewniający ochronę zdrowia i życia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w celu ograniczenia ilości odpadów powstałych ze sprzętu oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu zbierania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu.
Zgodnie z przepisami wszystkie takie urządzenia muszą być oznaczone symbolem przekreślonego kontenera na odpady.
Takie oznakowanie informuje, że sprzęt ten, po okresie jego użytkowania nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego.
Użytkownik jest zobowiązany do oddania go prowadzącym punkty zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Prowadzący punkty zbiórki, w tym lokalne punkty zbiórki, sklepy oraz gminne jednostki, tworzą odpowiedni system umożliwiający oddanie tego sprzętu.
Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym przyczynia się do uniknięcia szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego konsekwencji, wynikających z obecności składników niebezpiecznych oraz niewłaściwego składowania i przetwarzania takiego sprzętu.
Opakowania
Z dniem 1 stycznia 2002 weszły w życie nowe przepisy proekologiczne, nakładające na przedsiębiorstwa obowiązki finansowe i organizacyjne. Uchwalona 11 maja 2001 roku Ustawa „o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej” (Dz. U. z dnia 22.06.2001r) określa wymagania stawiane producentom i importerom wprowadzającym na rynek wyroby w opakowaniach.
Nakłada na nich obowiązek zapewnienia odzysku i recyklingu tychże opakowań. Nowe obowiązki przedsiębiorców wprowadzających na rynek wyroby w opakowaniach mogą być realizowane przez nich samodzielnie albo w ramach wyspecjalizowanej Organizacji Odzysku.
Chcąc spełnić nałożony na nas obowiązek, a przede wszystkim dbając o zachowanie w stanie jak najmniej pogorszonym środowiska w naszym kraju, firma HB Polska Sp. z o.o. zawarła umowę z Organizacją o nazwie DOL-EKO S.A., będącą wyspecjalizowaną jednostką, która przejęła od nas obowiązki wynikające z w/w Ustawy. Zawarcie umowy z było według nas optymalnym rozwiązaniem, gdyż umożliwiło nam skorzystanie w wykonaniu spoczywających na nas obowiązków z profesjonalnej pomocy, dającej gwarancję rzetelności.